Един лесен за приготвяне тор ще осигури изобилна реколта от краставици и ще ги предпази от болести. Неговата ефективност е потвърдена от Ксения Давидова, руски агроном с 20-годишен опит.
Най-добрият тор за краставици
Според експерта, за да подготвите тора, ще ви трябват:
- кефир с ниско съдържание на мазнини - 200 милилитра;
- вода - 10 литра;
- амоняк - 20 милилитра;
Давидова подчертава, че е важно да се спазват стриктно всички дозировки, за да бъде полезен, а не вреден за растенията. Важно е с получената смес корените на краставицата да се залеят върху влажна почва. Торенето трябва да се извършва само вечер.
Доматите и краставиците ще растат по-бързо, ако ги поливате с това
Агрономът отбелязва, че колкото по-мощна е листната маса на краставиците, толкова повече плодове се образуват. Необходимо е да се прилага това торене веднъж на всеки 2 седмици.
За разлика от много други торове, амонячният тор, даден в този материал, никога не трябва да се оставя за съхранение. Задължително е да се приложи веднага.
Ползи от кефира за растенията
От кефир се приготвя отличен тор. Млечнокиселите бактерии в състава му унищожават вредните бактерии, като същевременно продуктът стимулира растежа на културите. Той съдържа калий, фосфор и азот, необходими за качеството на живот на растенията, които са отговорни за образуването и развитието на плодовите завръзи.
Кефирът повишава плодородието на почвата благодарение на богатия набор от микро (йод, флуор, калций, цинк, сяра, натрий, желязо) и макроелементи (лактоза, аминокиселини, протеини, мазнини, бета-каротин, холин); съдържа витамини А, В, С, РР, които укрепват имунната система на растенията. Пръскането на цъфтящи култури с кефир помага за намаляване на броя на безплодните цветя.
Кефирът действа като мощен биостимулатор на растежа на растенията и е един от най-простите и ефективни торове за много култури. Не всички растения реагират положително на продукта. Краставици, пасленови култури (патладжан, чушки, домати) и всички видове зеле (пекинско, карфиол, броколи, савойско зеле) реагират добре на тора. Безопасен естествен тор е и за чушки.
При правилна грижа за растенията е важно да се извършва не само кореново, но и листно торене. Концентрацията на разтвора варира в зависимост от начина на приложение и вида на културата. Не трябва да забравяте, че продуктът съдържа млечна киселина, която може да повиши киселинността на почвата, ако се прилага прекомерно.
Краставиците обичат най-много кисела среда, за тях най-полезен е кефирният тор. Максимална ефективност се постига чрез редуване на листно пръскане по време на фазата на цъфтеж с кореново подхранване не повече от веднъж на всеки 14 дни.
Само 3 лъжици от това - краставиците ще станат сладки и ще спрат да пожълтяват